SIKÇA SORULAN SORULAR

Anasayfa / Sıkça Sorulan Sorular

MACERA GRUBU HAKKINDA SORULAN SORULAR:

 1. Macera gruplarında görevli bulunması zorunlu mu?

Evet zorunlu. EN15567 standartı kapsamında %100 zorunlu. Macera grubunu oluşturan her bir unsurun  kullanımında – Zipline - Serbest Düşüş - İp Parkuru ve Tırmanma duvarı dahil  ( EN 12572) kesinlikle görevli personel olmak zorunda. Macera parklarını  bildiğimiz çocuk oyun alanlarından ayıran en önemli faktörler bu parkların işletme  zorunluluğu olması,  erişim sınırı olması, görevli personeller olması ,  ilkyardım görevlisi ve kurtarma görevlisi bulundurma zorunluluğudur.

 1. Kurulumdan sonra eğitim veriliyor mu?

Evet veriliyor. EN 15567 standartı kapsamında kurulum sonrası parkta çalışacak olan tüm personele eğitim verilmesi zorunludur. Eğitim 5-7 gün süreyle teorik ve pratik olarak ilgili parkta veriliyor. Eğitim alan personelden aldıkları eğitimin içeriğine dair imza alınıyor ve  eğitim sonrası Katılım Belgeleri veriliyor.

 1. Ne kadar güvenli?  Güvenlik sertifikaları var mı?

EN15567 standartı 2 bölümden oluşuyor.
1-İp parkurları – Yapım-İmalat ve Güvenlik Kuralları
2-İp parkurları – Çalışma Kuralları
Standartın amacı parkın üretim standartlarını statik dinamik yük hesaplarını  kullanıcı sayısı ve çalışan personel sayısını kurtarma ve ilkyardımcı ve tüm bu kişilerin  fizyolojisi psikolojisi ve hatta parkı kullanmak isteyen hamile bir kadının karnındaki çocuğun dahi güvenliği sağlamak ve artırmak için yazıldı. İçeriğinde  belirtilen tüm  üretim standartları, güvenlik kuralları ve talimatlara  uyulduğu takdirde oldukça güvenli oyun alanlarıdır. Standarttan taviz verildiği anda ölümcül kazaların önüne hiç kimse geçemez. ÖRNEK:  KONYA’da yaşananlar.
Sertifikasyon Avrupada ERCA tarafından yapılıyor,  Türkiyede ise TSE tarafından yapılması yönünde çalışmalarımız devam ediyor

 1. Güvenlik denetimini kim yapıyor?

Yapının güvenliğinden üretici firma , Kullanıcıların güvenliğinden parkı işleten yönetici ve çalışanlar sorumludur. Bütün bunların tamamının  doğru yapıldığını denetleyecek olan ise devletin resmi kurumu TSE dir. Avrupada bu denetimleri ERCA dan   eğitim almış denetçiler yapıyor.

 1. Ağaçlar arası parkurlarda ağaçlar zarar görmüyor mu?

Gerekli önlemler alınarak  ağaçlara zarar vermeden de  parkurlar yapılabiliyor. Yinede ağacın gelişimi ve üstüne etki eden yüklerin önüne geçmek NAMÜMKÜN.

 1. Ağaçlar arası yükseklik ve genişlik  ne kadar olmalı?

Ağaçlar arasında  yapılan oyunların yüksekliği ve ara mesafesi ağaçların boyutuna çapına ve konumuna göre değişiklik gösteriyor. Yerden 1m yada 10m yüksekte yada 2m ile 10m uzunluğunda da   oyunlar yapılabiliyor. Projeye göre değişir.

 1. Yaş sınırlaması var mı?

Avrupada sınır 5 yaşa kadar iniyor fakat biz çocuklarımıza henüz söz dinletemediğimiz için yaş sınırını 7 kabul ettik ve TSE ye de bu şekilde  bu  yazdık zaman içerisinde yaşanan tecrübeler ve geri dönüşler  sonucu  7 yaş sınırı  aşağı yada yukarı çıkacaktır

 1. Ağaçların yaşı veya boyutları önemli mi? Ne olması gerekiyor?

Ağacın yaşının önemi yok.Ağaçların yaşı ve boyutları türüne göre değişkendir. 1 yaşındaki kavak yada akasya ağacı 2-3 metrelere çıkabilirken  1 yaşındaki iğne yapraklı sedir çam veya ardıç ve bunların alt türleri 15cm i geçmeyebilir. Burda en önemli faktör agaçın çapı ve köklerinin sağlamlığıdır. Minimum çap 30cm kabul edilip buna göre ağacın kök ve gövde testleri yapılmalıdır.

 1. Periyodik bakımları var mı? Kim tarafından ve ne sıklıkla yapılıyor?

Henüz ülkemizde standarta uygun periyodik bakım yapılan bir park görmedim lakin biz  kurduğumuz parkların herşeyini standartın istediği şekilde takip ediyoruz. Parklarda çalışan personele günlük çalışma sayfası ve eğitim verdik haftalık aylık altı aylık yıllık bakımlar denetimimiz altında  olacak. Teslim ettiğimiz parklarda yaşanan her türlü  arızayı günlük çalışma sayfasında görebiliyoruz.
NOT: Elbette eğitim verdiğimiz personel bizim istediğimiz şekilde çalışıyorsa.

 1. Çocuklar ebeveynleri olmadan veya görevli olmadan kullanabilir mi?

Görevli personel olmadan çocuk yetişkin  farketmiyor  hiç kimse macera parklarını  kullanamaz ve kullanmasına izin verilmez. Personel olmadığı zaman veya parkın mesai saatleri dışında izinsiz giriş ve kullanım olmasın  diye de parkın etrafı tamamen çitle kapatılmalıdır.

 1. Kaç kg kadar güvenle kullanılabilir?

120kg

 1. Parkurda bir turda kaç kişi güvenle oynayabilir?

Her bir ip  parkurunun oyun elementi sayısı  kadar  kullanıcı aynı anda güvenle oynayabilir.   

 1. Parkuru tamamlamak ne kadar sürüyor?

Parkuru tamamlama süresi kişiden kişiye değişir ayrıca İşletmecinin aldığı para karşılında verdiği süre kadar ip parkurunda oynanabilir.

 1. Genelde metalden oluşmasına rağmen neden paratoner yok?

Şartnameye yazıldı paratoner ve topraklama  olması gerekiyor

 1. Doğal şartlara ne kadar dayanıklı? Paslanma olmuyor mu?

Galvanizin amacı paslanmayı önlemek. Galvaniz  kaplı metal ne kadar dayanıklıysa parkurda o kadar dayanıklı.  NOT: ARAŞTIRILACAK BETON DAHİL
SERBEST ATLAMA KULESİ

 1. Kulenin sallanması normal mi ne kadar güvenli?

Kesinlikle normal değil ve güvenli değil. Yapının asla sallanmaması gerekiyor. Bu konuda Fuat beye ARGE ye gerekli uyarıları uzun zaman önce yaptık  tasarımın bağlantı detaylarının değiştirilmesi  ve salınımın kesilmesi gerekiyor.

 1. Yukarıdaki bağlı olan makine ne kadar güvenli? POWERFAN

Güvenlik için üretilmiş bir makinanın güvenliğini sorgulamak için ürünün standartlarını bilmemiz  gerekiyor.
EN 341 Yüksekten düşmeye karşı personel koruyucu teçhizat-İndirme cihazları
EN 360  Yüksekten düşmeye karşı personel koruyucu-Teçhizat-Geri sarmalı  düşüş                durdurucu emniyet aletleri.
TÜV SÜD Onaylı
İSO 9000 Sertifikası almış  ve tüm dünyada macera parklarında ve NATO  askeri eğitimlerinde kullanılan bir cihaz  güvenli ve bu güveni hakkediyor.
Güvenmeyen güvenmez zorla güven olmaz.

 1. Makineye bağlı olan halatın güvenliği nedir?

6mm Dynema ip 15KN üzeri çekeri var

 1. Tırmanma duvarının kuleye bağlantısı nedir?

Tırmanma duvarının atlama kulesine deltoik tırmanmanın atlama kulesine vs bağlantıları metal ve cıvata. Panellerin konstrüksüyona olan bağlantısı soruluyorsa T ler ve  kasa vidalarıyla bağlanıyor.

 1. Tırmanma duvarındaki tutamakların sağlamlığı nedir? Kg sınırı var mı?

EN12572 Standartı derki:
Küçük:30-35Nm
Orta: 35-40Nm
Büyük:40-45Nm torkla sıkıldığında kırılmamalıdır. Ayrıca tırmanma duvarı yüzeyinde kırılsa dahi dağılıp aşağıya düşüp emniyetçiye zarar vermemesi için önlem alınmalıdır.  Bundan sebep kilo sınırı yok. 

 1. Makine hava şartlarına dayanıklı mı?

-15 +45 dereceler arasında çalışan bir cihaz. Daha da dayanıklı olması yağmurdan kardan güneşten korunması için bir çalışma yapıyoruz.

 1. Kulenin min ve max yükseklik sınırı nedir?

13m-20m-30m-60m.  Sınır yok.